Přeskočit na obsah

4 tipy, jak dopřát svému psovi zdravou koupel bez stresu

Tip 1: Koupejte tak často, jak je třeba a co nejméně

Obecným pravidlem je nekoupat příliš často. Pokud jste alergičtí na pyl a / nebo prach, možná budete muset svého psa koupat častěji. V jeho srsti se shromažďují všechny druhy částic. Zamoření roztočem na podzim také vyžaduje častější koupání, protože pak se váš pes nebude tolik drbat.

Pokud ho tedy potřebujete z nějakého důvodu pravidelně koupat, omezte to na maximálně dvakrát měsíčně. Výjimkou jsou samozřejmě „mimořádné události“, jako je válení se v mršinách, exkrementech nebo bahně. Pokud váš čtyřnohý přítel fandí takovým zvláštním „vůním“ nebo bahenním zábalům, budete ho muset koupat častěji.

Tip 2: vyberte šampon s vhodnou úrovní pH

Psi mají pH 7 a vyšší. Ujistěte se, že šampon podle vašeho výběru k němu odpovídá. Bohužel, mnoho šamponů pro psy na to není určeno. Mohou obsahovat mnohem více chemie než lidské šampony.

Tyto látky by neměly být v šamponu pro psy:

PEG emulgátory
Silikony
Parabeny
Povrchově aktivní látky obsahující sírany (laureth, sulfát, sodík)
Umělé a syntetické barvy a vůně
Parafíny
Minerální oleje

Pozor: držte se dál od dětského šamponu, dokonce ani dětský šampon nemá stejnou hodnotu pH jako psí kůže.

Tip 3: Dobrá příprava je všechno

Než svého psa budete koupat, vložte do vany tmavý ručník nebo koupací podložku. Optický kontrast dává vašemu psovi větší jistotu a dává mu větší stabilitu. Pokud má srst plnou „dredů“, nejprve ji vykartáčujte a odstraňte zauzlené chomáče chlupů. Čím více je srst plná chomáčů,  tím je to nepříjemnější a šampon se nedostane na kůži pořádně.

Nikdy si nesprchujte  horkou nebo studenou vodou. Nejprve vyzkoušejte teplotu na vlastní kůži, nejlépe na vnitřní straně zápěstí. Pokud je to pohodlné pro vás, bude to pohodlné i pro vašeho psa.

Tip 4: Pomalu zvedejte svého psa na vanu nebo do sprchového koutu

Psa byste měli na koupání zvyknout co nejdříve. Ale i starší pejsci vás stále mohou přesvědčit o neškodnosti čisté vody.

  • Zatím nechte svého psa stát na ručníku nebo na koupací podložce v prázdné vaně nebo sprše. Tímto způsobem se může seznámit s prostředím. Můžete ho také přesvědčit pamlsky nebo jeho oblíbenou hračkou.
  • Pokud je již uvolněný ve vaně nebo ve sprše, můžete opatrně zapnout sprchovou hlavici na nejnižším nastavení o kousek dál od něj.
  • Pokud mu to nevadí, teď mu trochu namočte tlapky a vždy vykročte o kousek výš. Mezi tím vždy pěkně odměňte.
  • Pokud vašemu psovi i přes veškerou péči přijde sprchová hlavice děsivá, vezměte si odměrku a nechte mu vlažnou vodu přejít po zádech.
  • Po koupeli jej setřete dobře savým ručníkem-to má většina čtyřnohých přátel obzvlášť ráda.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *