Přeskočit na obsah

10 nejlepších tipů první pomoci, které mohou zachránit vašeho mazlíčka…

Psi jsou zvědavá stvoření a někdy se dostávají do nebezpečných situací. Když se dostanou do potíží, bude vaší prací pomoci. Mnoho problémů, kterým pes čelí, je podobných těm našim vlastním. Dokud svého psa nedostanete k veterináři, závísí pouze na majitele včasná a rychlá pomoc, která může doslova zachránit život nebo odvrátit trvalé následky. Mít po ruce potřebné věci vám opravdu pomůže být efektivní

10 nejlepších tipů první pomoci

1. Snižte riziko
Vyhněte se incidentům snížením rizik – bezpečně zkontrolujte okolí svého mazlíčka, jako by se jednalo o vaše dítě (což ostatně už učirtě děláte)

2. Zůstaňte v klidu
Pokud dojde k incidentu, nejprve přemýšlejte, pak jednejte. Skok do situace úzkosti a nepřipravenosti může zvíře dále stresovat. Mluvit uklidňujícím hlasem, vyhýbat se konfrontační řeči těla a přímému očnímu kontaktu je účinnější, než si myslíte.

3. Zlomené kosti
Zabraňte dalšímu zranění tím, že zabráníte útěku zvířete. Pokud existuje podezření, že došlo ke zlomenině, mohou být použity ke každodennímu poranění předměty každodenní potřeby, jako jsou ruličky od toaletního papíru, bublinková fólie a páska k zajištění.

4. Otrava
Pokud máte podezření, že domácí zvíře požilo jed, doporučujeme ihned podat přípravek, který dokáže zmírnit průběh infekčních průjmů, otrav a alergií (např. Enterozoogel)

5. Zvracení
Vezměte si s sebou vzorek k veterináři, může mu to pomoci identifikovat jakékoli jedy a zacházet se zvířetem efektivněji. To platí i pro výkaly.

6. Popáleniny
Pokud má váš mazlíček popáleniny, je důležité místo alespoň na 10 minut ochladit vodou a nenanášet obvazy, které by se mohly na ránu zaseknout. Pokud potřebujete použít přepravku svého mazlíčka k veterináři pro převoz k veterináři, nepoužívejte žádnou výplň, místo toho se ujistěte, že máte čistý plastový povrch. Při popáleninách lidí se doporučuje, aby se minimalizovala infekce; Váš mazlíček to však pravděpodobně nebude tolerovat

7. Krvácející drápy
Pokud jste omylem střihli dráp zvířete příliš vysoko a začal krvácet, položte přes tlapku a obvaz absorpční obvaz, ale ne příliš pevně tak vysoko, jak je to jen možné, aby se zabránilo sklouznutí dolů. Pokud se krvácení nezastaví v přiměřené době, vyhledejte veterinární pomoc.

8. Krvácející uši
Krvácení uší může být nepříjemné, zvláště pokud má domácí zvíře uši směřující nahoru. Může pomoci zajistit ucho směrem dolů obvazem, dokud nevyhledáte pomoc veterináře.

9. Kardiopulmonální resuscitace pro psy
Pokud je nutná resuscitace, bude umístění zvířete na pravou stranu účinnější, protože jeho srdce je mírně vlevo. Mírné naklonění hlavy nahoru (ale ne přehnané) pomůže zabránit tomu, aby jim jazyk zablokoval dýchací cesty. Začněte pěti nádechy – u malých zvířat můžete být schopni zakrýt čenich ústy, u větších zvířat držet jazyk mimo ústa a dýchat mu do nosu.  Ujistěte se, že nedýcháte příliš mnoho vzduchu, jen tolik, abyste viděli, jak se jejich hrudník zvedá, a nechte kompresi plně stoupnout, než začnete další.

10. Udušení nebo potíže s dýcháním
Pokud se zvíře dusí, nechte ho, pokud je schopné kašlat, pak je schopné dýchat, zvířata velmi účinně uvolňují dýchací cesty a zasáhnout byste měli pouze v případě, že se zvíře přestane dýchat a ochabne nebo je v bezvědomí.

Je dobré mít po ruce také lékárničku první pomoci pro psy

Role gázy a pásky jsou užitečné pro zpomalení nebo zastavení krvácení a jsou nezbytné ve vaší lékárničce pro psy. Peroxid vodíku je důležitý pro čištění ran. Čistá pevná pokrývka pro případný přenos pejska, když nemůže chodit se také může hodit. Lékárnička by také měla obsahovat antihistaminikum na včelí nebo vosí bodnutí, antibiotický gel a výplach očí. Také savá bavlna, gázové válečky nebo podložky, nůžky (nejlépe se zaoblenými špičkami), pinzeta, rektální teploměr; injekční stříkačky (bez jehly) pro podávání perorálních léků, elastické obvazy.

Udělejte si čas, abyste se naučili základy první pomoci. Mějte po ruce telefonní číslo svého veterináře pro případ, že ho budete potřebovat. Pokud si myslíte, že váš pes může potřebovat profesionální péči uprostřed přírody, zavolejte si přímo záchrannou služby pro zvířata. Pokud si zapamatujete linku 156 (městská policie), tak vás přesměrují na nejbližší otevřenou zvířecí ambulanci.  V mnoha městech nyní fungují pohotovostní centra pro domácí zvířata. Je vhodné si jejich seznam ponechat také ve své lékárničce.

Mějte na paměti, že zraněný pes má strach a může kousnout. Pokud máte pocit, že je to možné, náhubek je dalším doplňkem vaší sady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *