Přeskočit na obsah

5 důvodů, proč by váš pes neměl postit

Pohádka postní

1. Nebezpečí zkroucení žaludku
Abyste předešli torzi žaludku, krmte svého psa pravidelně. Doporučuji krmit třikrát stejným množstvím jídla.

Pokud váš pes postí jen jeden den, honem bude hltat jídlo další den. Žaludek se příliš rychle rozpíná, natahují se elastické popruhy, na kterých je žaludek zavěšen, a přetěžuje se gastrointestinální trakt. To zvyšuje riziko život ohrožujícího zkroucení žaludku pro váš kožešinový nos. Postižena jsou zejména plemena s hlubokým hrudníkem, jako jsou chrti, dogy, dobermani a ovčáci.

2. Nebezpečí nadměrné žaludeční kyseliny
Mnoho psů bojuje s nadbytkem žaludeční kyseliny. Pokud má váš pes citlivý žaludek a časté bolesti břicha, rozhodně by neměl postit. I zde se doporučuje mnoho malých jídel, alespoň čtyři denně, pro citlivý gastrointestinální trakt. Takto udržíte ostrou žaludeční kyselinu na uzdě, aby vašeho psa nebolí žaludek. Pokud však žaludek zůstane bez jídla 24 hodin, řítí se na něj žaludeční kyselina. Výsledkem je žluté zvracení s hroznou bolestí břicha.

3. Přetížení gastrointestinálního traktu
U štěňat se půst nedoporučuje. Váš malý kožešinový nos je třeba krmit až pětkrát denně, v závislosti na jeho věku. Pravidelně mu tak dodáváte energii a živiny pro jeho růst. Pokud ho teď postíte, naučíte ho polykat. Jakmile váš pes uvidí něco jedlého, okamžitě to spolkne na celý život.

Váš senior také nesmí postit. Jeho metabolismus se mění s věkem, u velkých plemen již v 7. roce života. Místo půstu musíte zvýšit počet jídel na tři jídla denně, abyste předešli gastrointestinálním potížím. I v tomto případě můžete předcházet přebytečné žaludeční kyselině a tím i bolesti žaludku.

4. Narušení vztahu důvěry
Pokud váš pes vychází z dobrých životních podmínek zvířat, pak zná dny půstu. U těchto psů je hladovění vždy spojeno s traumatickými událostmi. Pokud se váš chlupatý přítel zdrží krádeže jídla, změní se to nejpozději po zavedení půstních dnů. Váš pes ve vás nikdy nevyvine absolutní důvěru, protože nikdy neví, jestli druhý den dostane něco k jídlu.

5. Narušení využívání potravin
Optimální využití jídla hovoří proti hladovkám. Pokud váš pes vždy přijímá jídlo současně, jeho tělo se přizpůsobí příjmu potravy. Trávicí enzymy se aktivují půl hodiny před krmením a jsou tak aktivní při příjmu potravy. Jídlo lze rychle a úplně přeměnit na energii.

Pokud svého psa necháte postit, zasahuje to do citlivého systému a narušuje to aktivaci enzymů.

Tímto způsobem ulevíte psovi v gastrointestinálním traktu
Pokud chcete svému psovi ulevit v trávicích orgánech, aniž byste ho vystavili těmto nebezpečím, podpořte ho týdně vegetariánským dnem. Vyměňte jeho porci masa za mléčné výrobky a vlákninu s vysokým obsahem vlákniny v podobě strouhané syrové mrkve.

Oblíbené „lehké menu“ pro 20kilového psa:
50 g jogurtu (podporuje střeva)
50 g červených bobulí, jako jsou borůvky, maliny nebo ostružiny – nejlépe zmrazené (podpora střev)
1 vařené vejce (snadno stravitelné a dodává energii)
200 g najemno nastrouhané surové mrkve (pročištění střev)
100 g fenyklu, dušeného (uklidňuje žaludek)
40 g syrové rýže činí přibližně 200 g vařené rýže (snadno stravitelné)
8 g oleje (lososový olej, snadno stravitelný)
Pravidlo: Množství jídla za den odpovídá 2% tělesné hmotnosti zdravých psů.

Závěr: půstové dny jsou staré pohádky a v moderním krmení již nejsou oblíbené. Psa vašemu psovi způsobí více škody než užitku. Rozlučte se se starými mýty, vždyť nikdo nemá rád hlad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *